Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności dla seniora może być kluczowym krokiem w zapewnieniu adekwatnej opieki oraz wsparcia. Proces ten wymaga jednak pewnych formalności i zrozumienia istotnych informacji. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik, który pomoże zrozumieć, jak uzyskać grupę inwalidzką dla emeryta oraz jakie korzyści z tego wynikają.

Grupa inwalidzka a orzeczenie o niepełnosprawności – jakie są różnice?

Ponad połowa orzeczeń o niepełnosprawności w Polsce dotyczy osób po 60. roku życia. Szacuje się, że co piąte dotyczy seniorów po 75. roku życia. Dane te pokazują, że przyznanie grupy inwalidzkiej emerytowi jest ważną kwestią. Już na wstępie warto zaznaczyć, że pojęcie grupa inwalidzka dla seniora bywa stosowane zamiennie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Na mocy ustawy z 1998 roku wyróżnia się dwa rodzaje orzekania o niepełnosprawności.

Orzeczenie do celów rentowych

Procedura przeprowadzana jest przez komisje ZUS oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a w służbach mundurowych przez Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Orzeczenie do celów rentowych może kwalifikować osoby jako całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia, jako całkowicie niezdolne do pracy lub jako częściowo niezdolne do pracy albo wymagające przekwalifikowania na inny zawód.

Orzeczenie do celów pozarentowych

Wydawane jest przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dokument ten określa stopień niepełnosprawności – lekki stopień niepełnosprawności ogranicza zdolność do pracy lub pełnienia ról społecznych, natomiast umiarkowany stopień przeznaczony jest dla osób niezdolnych do pracy lub mogących pracować w tzw. warunkach pracy chronionej albo wymagającej pomocy osób z zewnątrz. Znaczny stopień niepełnosprawności przyznawany jest pacjentom niezdolnym do pracy lub zdolnym do pracy w warunkach chronionych pod stałą lub długotrwałą opieką. Osoby takie są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a więc mogą wymagać stałej opieki osób trzecich.

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla emeryta?

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności otwiera osobie niepełnosprawnej furtkę do licznych uprawnień, ulg podatkowych oraz świadczeń. O wydanie tego orzeczenia może ubiegać się każdy emeryt borykający się z ograniczeniami fizycznymi, takimi jak niezdolność do pracy lub wykonywania codziennych czynności. Jak zdobyć zatem grupę inwalidzką?

Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, należy udać się do Powiatowego lub Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Instytucja ta wymaga wypełnienia wniosku, który można uzyskać w placówce lub na stronie internetowej urzędu. Co ważne, wniosek ten można także złożyć w pobliskim ośrodku pomocy społecznej.

Do wniosku należy dołączyć załączniki potwierdzające aktualny stan zdrowia emeryta. Instytucja ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku i przesłanie pisemnego wezwania na komisję lekarską, na którą należy stawić się osobiście. W szczególnie trudnych przypadkach, gdy osobiste stawienie się pacjenta przed komisją nie jest możliwe, może przed nią stanąć przedstawiciel ustawowy. Komisja ma następnie 2 tygodnie na wydanie wiążącej decyzji. Wydane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności określa stopień dysfunkcji, a więc wspomniany już lekki, umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności seniora

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności dla seniora?

Warto podkreślić, że posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności to nie tylko formalność, ale kluczowy krok w zapewnieniu kompleksowej opieki seniorowi, wspierając go w utrzymaniu jak największej niezależności oraz godności. Zanim zaczniesz ubiegać się o orzeczenie, warto uświadomić sobie, co daje grupa inwalidzka emerytowi w Polsce.

Ulgi dla seniorów niepełnosprawnych z orzeczeniem obejmują m.in. prawo do darmowych lub tańszych przejazdów komunikacją miejską oraz PKP, zniżki do instytucji kultury oraz obniżki niektórych kosztów urzędowych, możliwość korzystania z usług asystenckich, ułatwiony dostęp do opieki medycznej, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na leki w rozliczeniach podatku oraz legitymację osoby niepełnosprawnej.

Emeryt z grupą inwalidzką może ubiegać się o wszystkie formy wsparcia i dofinansowania, zarówno ze środków PFRON, jak i opieki społecznej. Zasiłek i dodatek pielęgnacyjny z pewnością stanowią ważną formę pomocy. Niestety mimo szeregu uprawnień życie osób niepełnosprawnych w Polsce wciąż bywa poważnym wyzwaniem finansowym.

Dodatkowym wsparciem w tej sytuacji może być także odwrócona hipoteka. Na czym ona polega? W zamian za przekazanie praw do swojej nieruchomości wyspecjalizowanym w tym temacie firmom osoba starsza otrzymuje comiesięczne wsparcie finansowe – tzw. rentę dożywotnią. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wypłacana do końca życia, pozwalając na godne leczenie, rehabilitację oraz specjalistyczną opiekę, na co w normalnych warunkach nie stać wielu emerytów.