Aktywność fizyczna w każdym wieku ma dobroczynny wpływ na organizm oraz stanowi ważny czynnik profilaktyczny wielu chorób. Warto jednak pamiętać, że rodzaj wysiłku powinien być odpowiednio dopasowany do możliwości osób starszych. Ćwiczenia nie mogą nadmiernie obciążać stawów oraz powodować bólów mięśniowych. Świetnym wyborem aktywności są rowery stacjonarne dla seniorów. Zakup takiego sprzętu pozwoli Ci zachować regularność w treningach, a jednocześnie dopasować ich intensywność do swoich indywidualnych możliwości. Podpowiadamy, jaki rower stacjonarny dla starszej osoby będzie dobrym wyborem.

Dlaczego warto kupić rower stacjonarny dla seniora?

Rower treningowy dla starszej osoby to idealny sprzęt, który sprzyja zachowaniu sprawności. Regularne treningi to sposób na zwiększenie pojemności płuc, co pozwala lepiej dotlenić organizm oraz poprawia pracę serca i układu krążenia. Dodatkowo ćwiczenia na rowerku wpływają stymulująco na układ odpornościowy, dzięki czemu senior jest mniej podatny na infekcje i choroby. Treningi pozwalają zmniejszyć ryzyko nadwagi i otyłości, chorób serca, cukrzycy oraz niektórych nowotworów.

Rower rehabilitacyjny stacjonarny dla seniora to sposób na powrócenie do kondycji po długotrwałej chorobie, złamaniach lub urazie. Ważne jednak, aby ćwiczenia w tym przypadku zalecił osobie starszej lekarz. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy senior jest już gotowy do podejmowania wzmożonego wysiłku. Podpowie on również, jak dbać o stawy podczas treningów. Prawdą jest jednak, że ćwiczenia na rowerku pozwalają wzmocnić mięśnie nóg i na dłużej zachować sprawność.

Co więcej, podczas wysiłku nasz organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia, które znacznie poprawiają nastrój. Ma to szczególnie istotne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja pogorszeniu samopoczucia oraz stanom depresyjnym.

Rodzaje rowerów treningowych dla seniorów

Istnieje kilka rodzajów sprzętów, które warto poznać, aby wybrać najlepszy rower treningowy dla seniora. Podstawowy podział uwzględnia:

  • rowery poziome,
  • rowery pionowe,
  • rowery spinningowe.

Wśród seniorów na szczególną uwagę zasługują najmniej wymagające rowery pionowe, które sprawdzą się podczas codziennych ćwiczeń i rehabilitacji. W praktyce rower pionowy bardzo przypomina tradycyjny jednoślad. Wybór takiego sprzętu nie jest jednak polecany seniorom cierpiącym z powodu bólu i urazów kręgosłupa.

starsze małżeństwo korzysta z rowerów stacjonarnych dla seniorów

W przypadku rowerów poziomych trening jest wykonywany w pozycji półleżącej. Budowa tego modelu sprawia, że pedały znajdują się w przedniej części sprzętu, a siedzenie z tyłu. Osoby starsze powinny stawiać na rowerki z oparciem za siedziskiem, które ułatwia stabilizację ciała podczas ćwiczeń. Z kolei rowery spinningowe są przeznaczone do bardziej zaawansowanych treningów, dlatego cieszą się popularnością wśród młodszych osób, ceniących sobie intensywne ćwiczenia.

Rowerki stacjonarne można podzielić także ze względu na mechanizm stawianego oporu podczas pedałowania. Biorąc pod uwagę ten parametr, do wyboru mamy:

  • rower magnetyczny – za stawiany opór odpowiada tutaj pole magnetyczne. Dzięki temu ćwiczenia na tym modelu są płynne oraz ciche, co ma szczególne znaczenie, jeśli planujemy ćwiczyć późnym wieczorem lub wczesnym porankiem. Rowery magnetyczne są praktycznie bezawaryjne i pozwalają wzmacniać mięśnie oraz kondycję seniora;
  • rower powietrzny – to wybór dla profesjonalistów, ponieważ opór jest tutaj wytwarzany przez powietrze, podobnie jak na wioślarzu oraz orbitreku. W efekcie im szybciej obracamy pedały, tym opór staje się większy, a ćwiczenia bardziej wymagające. Takie treningi angażują do pracy nie tylko mięśnie kończyn dolnych, ale również rąk. Magnetyczny rowerek stacjonarny dla seniora pozwala wzmacniać mięśnie głębokie, a jednocześnie nie obciąża odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Rower stacjonarny dla osób starszych – czym się kierować przy zakupie?

Zakup sprzętu do ćwiczeń to prawdziwe wyzwanie, które jest szczególnie trudne, kiedy planujesz wybrać najlepszy rower stacjonarny dla seniora. Ranking dostępnych modeli można znaleźć w internecie, co ułatwi porównanie poszczególnych sprzętów i finalny wybór tego najlepszego.

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią do ćwiczeń, postaw na rower stacjonarny składany dla seniora. Dzięki temu po zakończeniu treningu nie będzie on zajmował dużo miejsca. Szczególną uwagę warto też zwrócić na możliwość regulacji wysokości siedziska i kierownicy, wagę koła zamachowego oraz dopasowanie do swojej postury ciała.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do rowerka stacjonarnego, możesz spróbować również innych dyscyplin, jak bieganie dla seniora, joga lub stretching.