To naturalne, że picie alkoholu przez osoby młode będzie wywoływać inne reakcje organizmu w porównaniu z osobami starszymi. Wraz z wiekiem zmienia się bowiem nasz metabolizm, a tym samym tolerancja na wysokoprocentowe napoje. Czy jednak oznacza to, że alkohol w diecie seniora jest zakazany? Nic z tych rzeczy. W tym artykule dokładnie analizujemy ten właśnie temat.

Organizm seniora i alkohol

Nawet jeśli w młodości mogliśmy szczerze pochwalić się „mocną głową”, pamiętajmy, że po 60. wiele w tym zakresie się zmienia, ponieważ nieustannym zmianom podlega także nasze ciało i m.in. jego tolerancja na alkohol. Spowolniony metabolizm, zwiększona ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki mięśniowej, czy też spadek ogólnej ilości wody w organizmie seniora to bezpośrednie powody, dla których osoby starsze powinny uważać na ilość alkoholu w swojej diecie.

Spożycie takiej samej ilości wina, piwa, czy mocniejszego trunku przez osobę młodą i przez seniora będzie najprawdopodobniej znacząco różnić się w zakresie reakcji organizmu na alkohol. Zaburzenia mowy, czy spowolniony refleks, a zatem typowe objawy upojenia alkoholowego mogą pojawić się u osoby starszej znacznie szybciej.

Alkohol w diecie seniora, podobnie jak kawa (pisaliśmy obszernie na ten temat w artykule Kawa w diecie seniorów. Sprawdzamy ile kaw dziennie można wypić?), wzbudza sporo kontrowersji, rodzi pytania i wątpliwości. Warto w tym miejscu podkreślić, że osoby po 60. bardzo często regularnie przyjmują leki. Wiele z nich wchodzi w reakcje z alkoholem, co może prowadzić do groźnych dla zdrowia następstw. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem i uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku. W znacznej większości przypadków jest jednak tak, że przyjmowanie leków wyklucza możliwość spożywania alkoholu. 

Nadmierne spożycie alkoholu po 60. roku życia zwiększa ryzyka zawału

Jeśli w jesieni życia nie zmienimy naszych nawyków i przyzwyczajeń dotyczących spożywania alkoholu, będziemy sięgać po trunki równie często i w porównywalnej ilości, jak jeszcze 10, czy 20 lat wcześniej, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji realnie zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Nadmierna konsumpcja alkoholu przez osobę starszą może prowadzić m.in. do zawału serca. Do tego dochodzą inne choroby układu krążenia oraz ryzyko zachorowania na wybrane nowotwory.

Na uwagę zasługuje tutaj również fakt, że spożywanie alkoholu powoduje znaczne utraty wody w organizmie, co w konsekwencji może prowadzić do odwodnienia. Odpowiednia ilość wody w diecie seniora ma ogromne znaczenie, o czym pisaliśmy już w artykule Podpowiadamy: ile wody trzeba pic każdego dnia? Dlatego spożywanie alkoholu przez seniora, nawet w niewielkich ilościach, zawsze powinno być powiązane z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości wody.

Umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne dla zdrowia seniora

Jeśli nie chorujemy przewlekle, nie przyjmujemy stale leków i nie dokuczają nam dolegliwości wykluczające możliwość spożywania alkoholu, okazjonalny kieliszek wina, czy delikatny drink z pewnością nam nie zaszkodzą. Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, umiarkowana ilość alkoholu w diecie zdrowego seniora jest nie tylko bezpieczna, ale wręcz korzystna dla zdrowia.

W przypadku mężczyzn niewielkie ilości alkoholu wypijanego od czasu do czasu pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy też chorobę wieńcową. U kobiet, które przeszły menopauzę, okazjonalna lampka wina pozwala zapobiegać osteoporozie. Ponadto, niewielkie ilości alkoholu pojawiające się w diecie seniora od czasu do czasu, pozwalają na dłużej zachować dobrą pamięć, rozładowują nagromadzony stres i pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze.

Pamiętajmy jednak, że tak, jak we wszystkim, tak i w przypadku spożywania alkoholu, zalecana jest ostrożność i umiarkowanie. Samotność, stres, problemy rodzinne, czy finansowe sprzyjają sięganiu po alkohol, co jest rozwiązaniem błędnym i niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a nawet życia. Alkohol może nasilać objawy choroby, na którą już cierpimy bądź też przyczynić się do pojawienia się nowych schorzeń i dolegliwości. Dlatego sięgając po jakikolwiek trunek, zawsze zachowujmy czujność i zdrowy rozsądek.

Zadbaj o siebie. Sprawdź rentę dożywotnią!